-
utwór muzyczny na rozpoczęcie.
-
inauguracja uroczystości – powitanie zebranych przez mistrza ceremonii.
-
opowieść o życiu Zmarłego, wspomnienie i pożegnanie wygłoszone przez mistrza ceremonii.
-
krótki koncert okolicznościowy ku czci Zmarłego (2-4 utwory). Repertuar koncertu ustalamy z Rodziną przed pogrzebem (patrz: MUZYKA NA POGRZEBIE).
-
ostatnia droga Zmarłego – przejście konduktu do grobu.
-
pożegnanie nad grobem.
-
pochowanie Zmarłego i zamknięcie mogiły, składanie kwiatów.
-
oddanie honorów przez mistrza ceremonii i wygłoszenie podziękowań.
-
zakończenie ceremonii
PRZEBIEG POGRZEBU ŚWIECKIEGO – scenariusz i możliwości zmian
Możliwości zmian scenariusza:
-
Pogrzeb świecki jest otwarty światopoglądowo. Na życzenie Rodziny dołączamy uzgodnione akcenty religijne, zarówno w treści słownej (modlitwy, czytania z Pisma Świętego) jak i muzycznej (utwory sakralne).
-
Podczas uroczystości oprócz mistrza ceremonii mogą przemawiać inne osoby.
-
Koncert ku czci Zmarłego można zastąpić odtwarzaniem Jego ulubionej muzyki z nośników dźwięku (patrz: MUZYKA NA POGRZEBIE).
-
Przywołaniu wspomnień może służyć prezentacja wizualna, na którą złoży się pokaz zdjęć, slajdów lub filmów ze stosownym podkładem muzycznym (patrz: MUZYKA NA POGRZEBIE). Po pogrzebie rodzina otrzymuje link, pozwalający zachować całość pokazu w domowym archiwum lub rozesłać do zainteresowanych osób. Do prezentacji zapewniamy projektor najnowszej generacji (wbudowany komputer i głośniki pozwalają uniknąć nadmiaru osobnych urządzeń i plątaniny kabli, co jest istotne dla osób ceniących estetyczną stronę ceremonii).
-
Ceremonię możemy wzbogacić deklamacją utworów poetyckich lub stosownymi cytatami prozy, zarówno z literatury pięknej jak i traktatów filozoficznych.
-
Gwoli podkreślenia indywidualności Zmarłego wprowadzamy na życzenie Rodziny pewne elementy scenograficzne związane z Jego pasją lub działalnością a także ukochane przedmioty a zdarza się nawet, że (za zgodą Zarządu Cmentarza) Zmarłemu towarzyszą w ostatniej drodze Jego ukochane zwierzęta.